Pasaules lielākajā mācību stundā izskan ilgtspējības stāsti

Bērnībā uzdāvināta mīkstā rotaļlieta aitiņa, ko mamma nav izmetusi un kas iepriecina joprojām; vecvectēva, kāda žurnāla galvenā redaktora, atstātais mantojums – žurnāla «Atpūta» numuru krājums; burciņa, no kuras var radīt jaunu burciņu; mīļš krekls no vecvecmāmiņas, kura nomira no krūts vēža; tukša olu paka, kuru var radoši izmantot – pārstrādāt, iestādīt puķes; zivju zvīņas, kas, glabātas makā, sola daudz naudas; ilgtspējīga, veselīga un videi draudzīga kafijas krūzīte no degvielas uzpildes stacijas, kuru pēc kafijas izdzeršanas var apēst; atkritumus neradoša burka, ar kuru doties uz veikalu pēc izlejamā piena, kas gardāks par to, kurš pakās; piecu latu sudraba monēta no vecvecākiem; ilgi rakstošs zīmulis, kas iegūts balvā, uzvarot Latvijas un novadu mācības olimpiādē...

Tās ir dažas no lietām, ko Rīgas Valsts 2. ģimnāzijas 10.d klases skolēni 25. septembrī atnesa uz šī gada pasaules lielāko mācību stundu, lai katrs izstāstītu savu stāstu par ilgtspējību.

Pēc stāstu izstāstīšanas piedalījāmies pašu veidotā diskusijā. Kas ir ilgtspējība un ilgtspējīga attīstība; kāpēc pasaulei kopumā un katram no mums individuāli tā ir nepieciešama; kā mērīt to, cik ilgtspējīga ir lieta; kāpēc izvēlēties ilgtspējīgu lietu; kas ir tā pievienotā vērtība ilgtspējīgai lietai; kā es savā ikdienas rīcībā varu ienest ilgtspējību? Tie bija daži no jautājumiem, ko apspriedām pasaules lielākajā mācību stundā.

Tēzaurs vēsta, ka «ilgtspējīgs» ir tāds, kas spēj pastāvēt, attīstīties, norisināties samērā ilgu laiku, ilgstoši. Līdzīgu definīciju radīt izdevās arī mums.

Pasaules lielāko mācību stundu iniciē UNESCO, tajā ik gadu rudenī piedalās vairāk nekā simts pasaules valstu. Rīgas Valsts 2. ģimnāzija šajā akcijā piedalās jau daudzus gadus. Šogad pedagogi tika aicināti pievērsties Globālo mērķu nedēļai, kas norisinās no 20. līdz 29. septembrim. Tās laikā ik gadu pasaules līderi pulcējas Ņujorkā, lai pārrunātu, kā mums izdodas pietuvoties globālajiem mērķiem un kā turpmāk veicināt globālo mērķu sasniegšanu.

Teksts un foto: Andris Ģērmanis

Dimantus un dinozauru pēdas meklējot
Aizvadīta kārtējā Rīgas Valsts 2. ģimnāzijas sport...