No šī gada 3. līdz 8. septembrim sešiem Rīgas Valsts 2. ģimnāzijas skolēniem bija iespēja piedalīties NordPlus Juniour projektā "Pakalpojumi zaļākai nākotnei", kas šogad norisinājās Islandē. Projekta galvenais mērķis ir izglītot jauniešus biznesa jautājumu risināšanā, izmantojot ilgtspējīgo un zaļo domāšanu.
Šogad, tāpat kā citus gadus, projekts pulcēja skolēnus un skolotājus no četrām iesaistītajām valstīm: Latvijas, Igaunijas, Islandes un Zviedrijas. Latvijas komandā startēja Roberts Raitums (12.d), Amanda Henka (12.sb), Dāvids Ēberliņš (12.e), Hilda Mikšus, Jēkabs Tirāns un Jēkabs Vilsons (12.c). Kā projekta koordinatores un atbalstītājas piedalījās arī skolotājas Ieva Apīne un Inga Treimane.
Starptautiskā projekta pamatā ir "hackaton" stila uzdevums, kura ietvaros skolēni jauktās, starptautiskās komandās sacenšas savā starpā, veidojot inovatīvas un ekoloģiski orientētas biznesa idejas. Islandes ģeogrāfiskā novietojuma dēļ šajā projektā tika īpaši aktualizēti jautājumi saistībā ar okeāna vides un resursu saglabāšanu. Lai rastu iedvesmu, skolēni projekta laikā apmeklēja trīs vietējos Islandes uzņēmumus: pārtikas un biotehnoloģiju pētniecības un attīstības uzņēmumu "Matis", moderno zivju fermu "Stolt sea farm", kā arī "Ocean Cluster". Īpašu uzmanību dalībnieku vidū izpelnījās tieši pēdējais uzņēmums "Ocean Cluster" ar savu radīto misiju "The 100% fish project". Šīs iniciatīvas galvenais mērķis ir izstrādāt jaunas preces no zivju daļām, kas parasti tiktu izmestas. Kā spilgtākais piemērs minams kompānijas "Kerecis" produkts "Kerecis Omega3 Wound". Šis izgudrojums izmanto mencu ādas, lai radītu ādas transplanta aizstājējus, kas dziedē cilvēku brūces un apdegumus.
Protams, skolēniem tika sniegta arī unikāla iespēja izbaudīt vietējo Islandes dabu un kultūru. Pateicoties Islandē dzīvojošajai latvietei Ilvai, skolēniem bija iespēja doties ekskursijā pa galvaspilsētas Reikjavikas centru un iepazīt tās piezemēto, minimālistisko arhitektūru. Kopā ar citiem projekta dalībniekiem skolēniem bija iespēja arī apmeklēt Islandes nozīmīgākos dabas apskates objektus. Ekskursiju laikā skolēni iepazina vienus no iespaidīgākajiem ūdenskritumiem Eiropā un vēroja neaizmirstamos skatus Islandes melnajā pludmalē, kura klāta tumšās no vulkāniskajiem iežiem veidotās smiltīs. Tika apmeklēti arī Islandē populārie ģeotermālie peldbaseini, kas, izmantojot uz salas plaši pieejamo ģeotermālo enerģiju, piedāvā atpūtu un īslaicīgu patvērumu no skarbajiem laikapstākļiem kā vietējajiem, tā tūristiem.
NordPlus Junior projekts sniedza skolēniem vienreizīgu iespēju iepazīt jaunākos inovatīvos risinājumus, ekoloģiski draudzīgos uzņēmumus, kā arī iespēju pašiem iejusties uzņēmēju lomā un pielietot savas zināšanas praktiski. Kā atzīst paši skolēni, tik pat svarīga bija arī iespēja iepazīties un sadarboties ar citu valstu skolēniem, gūstot praktisku pieredzi angļu valodas pielietojumā. No projekta brauciena iegūtas neaizmirstamas atmiņas, tāpēc izsakām lielu pateicību skolotājai Ingai Treimanei un Ievai Apīnei, kā arī visiem pārējiem NordPlus" Junior organizatoriem, kas īstenoja šo pasākumu.
SKOLĒNU ATZIŅAS
"Mani ļoti piesaistīja tas, kā uzņēmēji Islandē ir spējuši domāt "ārpus rāmjiem". To izcili pierāda inovatīvais resursu izmantojums, proti, kā pārvērst kaut ko ikdienā šķietami bezvērtīgu par ienesīgu biznesa ideju. Aizrāva arī Islandes mežonīgā un krāšņā daba. Priecājos, ka bija iespēja apskatīt valsts dienvidu reģionu un no sirds izmantot laiku, atklājot veselu lērumu sev jaunu gan kulturālu, gan arī ģeogrāfisku iezīmju."
"Projekta ietvaros iepazinu ne tikai Islandi, tās kultūru un unikālo dabu, bet arī ziemeļu tautas un pašus islandiešus. Tas bagātina manu pasaules izpratni, dzīves pieredzi, kā arī dod ieskatu citu valstu ikdienā un principos dažādās vidēs. Tas, ko latvieši uzskata par vētru, islandiešiem ir ikdienas parādība, un, manuprāt, tā viņus norūda. Ekskursijas un sadarbība ar igauņiem, zviedriem un islandiešiem produkta izstrādē papildināja manas prasmes un zināšanas par ražošanas veidiem, ģeogrāfiju, globālo ekonomiku un uzņēmējdarbību"
"Islande ir brīnišķīga valsts. Tā izceļas ne tikai ar apburošajiem dabas skatiem, bet arī ar gudriem biznesa cilvēkiem, kuri spēj pielāgoties klimatam un atrast risinājumus svarīgākajām problēmām."
"Visnoderīgāk likās attīstīt biznesa ideju jauktajās starptautiskajās komandās. Attīstījām komunikācijas spējas, sarunājoties ar citu valstu dalībniekiem."
"Projekta brauciens ļāva pieredzēt neikdienišķo, gan citu kultūru un vidi, gan gūt vērtīgu ieskatu iekšpus reāliem uzņēmumiem un to darbībai. Tā bija bagātinoša pieredze, kas mani veicinājusi aizdomāties par procesu, kas norit aiz preču un pakalpojumu izveides. "
Uzzini vairāk NordPlus Junior
Projekta mājaslapā: https://ntee.eu/the-project/
Instagram: https://www.instagram.com/greenerfuture.eu/