Nordplus Junior projekta mobilitāte Islandē


Projekts "Jaunas tendences biznesā un uzņēmējdarbībā"

Ar vienu kāju uz Amerikas plātnes, ar otru - uz Eiropas, ar vienu roku aizsniedzot Islandes vulkānus, ar otru - mērcoties svilinošajos avotu ūdeņos, ar pusi prāta dabas baudīšanā, bet ar otru - mācībās par cirkulāro ekonomiku. 2019. gada 3.-10. novembrī desmit Rīgas Valsts 2. ģimnāzijas 11. un 12. klašu skolēni un skolotāja Inga Treimane devās uz Islandi, lai iegūtu jaunas zināšanas par cirkulāro ekonomiku, iepazītos ar skolēniem no citām Ziemeļeiropas valstīm un atklātu Islandes dabas noslēpumus.

Nevienam nav noslēpums, ka vārdi "ilgtspējība" un "videi draudzīgs" ir pēdējos gados bieži dzirdēti, bet tam visam ir pamatots iemesls - rūpes par pasauli mums apkārt. Jauniešu apgūtais temats "cirkulārā ekonomika" ir lielisks papildinājums, cenšoties radīt ilgtspējīgus uzņēmumus, kas gan apmierinātu sabiedrības vēlmes, gan nekaitētu dabai. Cirkulārās ekonomikas pamatus varētu apkopot dažos vārdos - remake, recycle, reuse - jeb atkārtoti izmanto, pārstrādā un pārveido. Cirkulārās ekonomikas pamatus mūsu skolas jaunieši apguva vairākās lekcijās gan Islandes skolā, gan apmeklējot dažādus uzņēmumus, kas piekopj šāda veida uzņēmējdarbību.

Viens no uzņēmuma piemēriem ir Friðheimar, tomātu siltumnīca Islandes vidienē, kura izmanto ģeotermālo enerģiju, lai audzētu tomātus mājsaimniecībām visā valstī. Arī skolēniem bija jānāk klajā ar orģinālām biznesa idejām, kas balstītos uz cirkulārās ekonomikas pamatprincipiem. Idejas sniedzās no bērnu rotaļlietām līdz pat ilgtspējīgiem būvmateriāliem un citiem izgudrojumiem, kurus iespējams nākotnē redzēsim mūsu ikdienās.

Arī kultūras iepazīšana bija svarīga projekta daļa, jo mācīties sausu teoriju nekad nav tik noderīgi. Nedēļas ietvaros latviešu jaunieši sadraudzējās ar igauņiem, zviedriem un islandiešiem, kas, ilgtermiņā raugoties, ir ļoti svarīgi, jo nekad nevar zināt, kurā brīdī varētu būt nepieciešams sadarboties ar ziemeļu kaimiņiem biznesa jomā. Dažas no kopīgajām aktivitātēm ārpus lekciju laika bija orientēšanās Reikjavīkā, termālo baseinu apmeklēšana, ekskursija pa Islandes vidieni un vairākas kopīgas vakariņas. Šo pasākumu laikā bija ļoti interesanti uzzināt par citu valstu kultūru, paražām, iemācīties kādu jaunu vārdu svešā mēlē un, jautros brīžos, uzklausīt arī viņu stereotipus par latviešiem.

Islandē pavadītā nedēļa bija neaizmirstama. Atgriežoties ierastajā mācību ritmā skolēni nevis sūdzējās par iekavētajām mācību stundām, bet gan sapņoja par atgriešanos jaunatklātajā valstī. Ar savām jaunajām zināšanām viņi ir spējīgi jaunie censoņi cirkulārās ekonomikas vidē, cenšoties sevi pierādīt un jau meklējot jaunus projektus, kuros sevi izaicināt.

Laura Vanaga 12.sb kl.

12.e klase ciemojas Ziedoņa māju muzejā
Apsveicam !