
8. maijā 12. klases skolēni, kuri mācās padziļinātās ģeogrāfijas (Ģeogrāfija II) kursu, devās uz Dobeles novadu, lai piedalītos izbraukuma mācību nodarbībās. To ietvaros tika apmeklēts Tērvetes Cukurkalns, Bukaišu Melnā stārķa parks, Bukaišu aleja, Ukru gāršas dabas liegums, Latvijas Finiera bērzu audzes, Ukru ciems, Garākalna smilšu krupja atradnes dabas liegums un bijušais pilsētciemats – Bēne. Notika arī praktiskas nodarbības dižkoku uzmērīšanā, koku augstuma noteikšanā, kā arī tika palielināts zināšanu apvārsnis par Latvijas medījamajiem dzīvniekiem.
Izbraukuma nodarbībām un brīvdabas pedagoģijai ģeogrāfijas apguvē ir nepārspīlējama loma. Dodoties dabā, iespējams ieraudzīt un nostiprināt stundās mācītos ģeogrāfijas jautājumus un dažādos aspektus. Tā arī šajā izbraukumā varējām atkārtot absolūtā un relatīvā augstuma noteikšanu, izzināt osu kā reljefa formu, apmeklēt aizsargājamās dabas teritorijas, praktiski izmantot dabas datu sistēmu «Ozols», analizēt ainavu, meklēt Rīgas aglomerācijas robežu, iepazīt Zemgales līdzenumu, gāršas un vēra meža tipu, tukšās telpas problēmu, iemācīties mērīt dižkokus, vērtēt, kā atšķiras dabiski un mākslīgi atjaunots mežs, redzēt dzīvnieku pēdas, ragus, ādas, galvaskausus, kā arī spriest par bijušo pilsētciematu likteņiem.Sintija Paura:
- Uzzināju daudz ko jaunu, apskatīju daudzas jaunas vietas un labi pavadīju laiku brīvā dabā. Visvairāk patika pastaiga pa Cukurkalnu un Ukru gāršas dabas liegumu, kā arī nodarbība par koku uzmērīšanu un dzīvnieku atpazīšanu, kopumā patika viss!
Šārona Alīda Caune:
- Bija ļoti interesanti, plaša programma un galvenais - darbība dabā! Vislabāk man patika nodarbība par medībām, jo uzzināju daudz jauna, kā arī varēju pārbaudīt jau esošās zināšanas.
Bruno Nīmands:
- Ekskursija ļoti patika. Tā bija noderīga, jo palielinājās izpratne par ģeogrāfijas stundās pārrunāto, redzot to dzīvē. Patika arī tas, ka bija skaidrs dienas plāns. Paldies gidam Agrim par iepazīstināšanu ar gāršu un Latvijas dzīvniekiem un to medībām. Paldies skolotājam Andrim Ģērmanim par ieinteresēšanu ģeogrāfijā un dalīšanos zināšanās visu šo gadu garumā!
Kristers Dalderis-Bebrovskis:
- Man visvairāk patika ekskursijas daļa, kad mēs bijām pie Agra un aplūkojām dzīvnieku pēdas, galvaskausus, ādas un uzzinājām daudz ko jaunu par tiem. Piemēram, ka var noteikt briežu vecumu pēc žokļa diluma, ka bebri neēd zivis un ka āpsis iet ziemas miegā. Man arī ļoti patika pastaigāties pa Ukru gāršu. Man nebija ne jausmas, ka ir tādas vietas, kurās ir tik bagāta ekosistēma ar dažnedažādiem augiem, kokiem un dzīvniekiem. Man patika arī Cukurkalns, jo tur bija ļoti skaisti, un Tērvetes pilsdrupas. Melnā stārķa parkā arī bija skaisti, tur varēja redzēt...balto stārķi.
Marta Bierne:
- Man īpaši palikusi atmiņā pastaiga pa Ukru gāršu gida pavadībā. Bija aizraujoši uzzināt, cik liela sugu daudzveidība ir šajā mežā un kā tā tiek saglabāta. Tāpat bija interesanti uzzināt jaunas lietas par medību nozīmi dabas līdzsvara uzturēšanā. Liels iespaids palika arī no nelielā, klusā Ukru ciema – bija interesanti izstaigāt tā ielas un redzēt, kā cilvēki dzīvo tik neapdzīvotā vietā. Manuprāt, tā ir perfekta vieta vasaras mājai – tālu no pilsētas burzmas, kur var baudīt mieru, dabu un klusumu. Šī ekskursija ne tikai paplašināja manu izpratni par Latvijas dabu, bet arī ļāva baudīt jauku laiku svaigā gaisā. Kopumā – lieliski pavadīta diena!
Teksts: Andris Ģērmanis